Nápady

Pripravujeme.....

v tejto sekcii sa budú postupne objavovať rôzne nápady a námety ako zamestnať neposedné tvorivé prsty.

Neváhajte a pošlite nám svoje nápady a fotky vašich výtvorov. Najaktívnejších prispievateľov čakajú zaujímavé darčeky z našej výroby keramiky.

nápady a fotografie nám zasielajte na eshop@malovanysvet.sk

 

tešíme sa na Vaše reakcie.

Dekupáž
nápad a návod
dekupáž a krakelovanie
skladom 1ks

Dekupáž či servítková technika je jednoduchý a pritom efektný spôsob dekorácie čohokoľvek. Vhodnými materiálmi sú drevo, kartón, sklo, plech, ale aj textil, či sviečky. Dekupážovať je možné servítky, ale aj fotky.
Dekupážne lepidlo používané na túto techniku ​​ po zaschnutí úplne spriesvitnie.
Dekupážnym lepidlom vždy natierame dekorovaný predmet - nikdy nie servítku, z ktorej vždy používame len posledný - dekorovanú - vrstvu. Ak sa vám nedajú zložiť zadné vrstvy obrúsku, nalepte na ne izolepu a snažte sa ju strhnúť, spolu s ňou oddelíte aj nepotrebné vrstvy.
Ak chcete nalepiť veľké plochy (napríklad celú servítku, prípadne ryžový papier) na rovnú dosku, tak ju najskôr natrite dekupážnym lepidlom, nechajte ho zaschnúť, potom priložte servítku (potlačenú vrstvu), prekryte papierom na pečenie a prežehlite žehličkou nastavenou na bavlnu. Povrch bude dokonale hladký. Ak obrúsok niekde dobre nepriľne, ešte ho zvrchu pretrite lepidlom.
Použitie krakelovacieho laku chce trochu cviku, ale nie je to nič zložité. Nanáša sa medzi dve kontrastné akrylové farby, kedy spodná potom presvitá v prasklinách vrchnej farby.
Spodná vrstva musí byť dobre zaschnutá, než na ňu nanesiete krakelovací lak, ktorý tiež musíte nechať zaschnúť - ak sa ponáhľate, môžete si pomocou fénom.
Najťažšie je nanesenie vrchnej farby na krakelovací lak, ideálny hustotu má ???????, ktorý je podľa potreby tónovateľný akrylovými farbami (odporúčam farby značky Maimeri) a je dôležité vrchnú farbu nanášať rýchlo v dostatočnom množstve, pretože začína praskať takmer ihneď a akonáhle sa štetcom vrátite na už popraskané miesto, prasklinky si zatrite a znova už nepopraskajú
Podľa mňa sa najkrajšie prasklinky robia, keď krakelovací lak nanášame jedným smerom a vrchnú farbu krížom
Ak budete zdobiť popraskaný povrchu na servítky, je nutné, aby spodná farba bola tmavá a vrchná svetlá, pretože obrúsok je tak tenký, že podklad ním presvitá a obrúsok vyzerá ako by tiež bol popraskaný.
Nie je vždy potrebné servítku vystrihávať, niekedy možno motív zo servítky aj vytrhať, obzvlášť vtedy, keď by jeho vystrihnutie bolo zložité a pozadie servítky je biele.
Dekorované kvetináče, do ktorých chcete zasadiť kvety, je nutné na záver dokonale prelakovať (nezabudnúť napr. na hranu odtokovej dierky), aby terakota nemohla "naťahovať" vodu a zničiť vám tak dekoráciu zvnútra.
Všetko potrebné najdete v našom eshope.

0,00 €